Chińska motoryzacja

NIO ES6 w “gamingowej” odsłonie

Ostatnie kilka miesięcy firma NIO może zaliczyć do udanych: po sukcesie ES8 czas na jego nieco mniejszego brata ES6, którego pierwsze sztuki trafiły w czerwcu do klientów (nie licząc wpadki z wadliwie zainstalowanymi bateriami w jednej z serii dostarczonych egzemplarzy, z której firma wybrnęła jednak jak należy). Kilka dni temu chiński producent zaprezentował limitowaną edycję modelu ES6 powstałą w kooperacji z firmą Razer, która zajmuje się produkcją akcesoriów dla graczy. Samochód ma oficjalnie zadebiutować na rozpoczynających się właśnie targach ChinaJoy 2019, reprezentując drużynę Razer eSports Team. Jednocześnie ruszyła sprzedaż jedynych 88 egzemplarzy limitowanej edycji. Cena – 467 800 yuanów (ok. 250 tysięcy złotych).

Fot. NIO

Czym się wyróżnia na tle standardowej wersji ES6?

NIO ES6 Night Explorer, bo taką nazwę otrzymał samochód, powstał w oparciu o usportowioną wersję NIO ES6 Performance Edition, która wyposażona jest m.in. w technologie NIO Pilot i NOMI Maate oraz ulepszone wyświetlacze. To, co go wyróźnia, to właściwie jego “zewnętrze”, a konkretnie stylistyka nadwozia. “Night Explorer” otrzymał czarny matowy lakier i charakterystyczne dla firmy Razer jaskrawozielone wykończenie karoserii i parę innych drobiazgów, przez co auto wygląda – powiedzmy – dość “hi-tech”-owo, sportowo i agresywnie. Co z kolei sugeruje dużą moc i ponadprzeciętne osiągi.

Fot. NIO

A jak jest pod maską w rzeczywistości?

NIO ES6 Performance Edition (bo odejmując pakiet stylistyczny Razera to właściwie to samo auto) osiąga moc maksymalną 544KM i według zapewnień producenta przyspiesza do “setki” w 4,7 sekundy, zaś zatrzymuje się z tej prędkości na dystansie zaledwie 33,9 metra. Przypominamy, że jest to średniej wielkości smart-SUV (C-SUV, jak kto woli) o napędzie elektrycznym, zasięgu 510 kilometrów i osiągający prędkość maksymalną 200km/h (dane producenta). Całkiem niedawno brytyjska ekipa programu TopGear przetestowała NIO ES6 na chińskich drogach, a o rezultatach tych testów można poczytać na stronie TopGear: https://www.topgear.com/car-reviews/nio/es6/verdict

Fot. NIO

Wschody słońca w Labrang

Poprzedni wpis

Podobne artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *