Czy wiesz, że...Polecane

Festiwal Laba, czyli zapowiedź wiosny

To związane z początkiem wiosny starodawne święto w tradycyjnej kulturze chińskiej obchodzone jest ósmego dnia dwunastego miesiąca według kalendarza lunarnego. “La” oznacza ten miesiąc, natomiast “ba” to po chińsku “osiem”. W tym roku festiwal przypada na dzień 13. stycznia, czyli niedzielę. Większość związanych z nim obrzędów zachowała się w północnych Chinach, zwłaszcza Pekinie. Co symbolizuje to święto i jak jest obchodzone?

Ludzie w starożytnych Chinach w święto Laba oddawali cześć przodkom i bogom, składali im ofiary oraz modlili się za owocne zbiory i pomyślność w nadchodzącym roku. Święto nie miało ustalonej daty aż do czasów dynastii Południowej i Północnej, na którą silny wpływ wywierał buddyzm. O jego dacie mówi się, że jest to dzień oświecenia Buddy, dlatego wiele zwyczajów festiwalu Laba ma związek właśnie z buddyzmem. W czasach dynastii Qing ceremonie Laba odbywały się w świątyni Yonghe w Pekinie.

Słynnym smakołykiem przygotowywanym w czasie tego festiwalu w północnych Chinach jest “Laba congee” (congee to popularny w Azji kleik ryżowy). Ta ciepła, gęsta zupa ryżowa stanowi idealne danie na chłodne dni. Przyrządza się ją z kleistej odmiany ryżu z dodatkiem czerwonej fasoli, prosa, chińskiego sorga, grochu, nasion lotosu i innych składników, takich jak suszone daktyle, kasztany i orzechy włoskie. Kleik gotowany jest z cukrem przez przynajmniej cztery godziny i zgodnie z tradycją członkowie rodziny powinni zjeść go razem. Często zostawia się trochę jako symbol nadziei i pomyślnych zbiorów w nowym roku. Alternacją Laba congee jest makaronowa wersja tego dania chętnie przyrządzana przez mieszkańców prowincji Shanxi.

Innym zwyczajem związanym z festiwalem Laba jest moczenie czosnku Laba w occie przez ponad dwadzieścia dni, licząc od dnia święta. Kiedy nadchodzi Święto Wiosny (Spring Festival), czosnek wraz z octem spożywany jest razem z noworocznymi pierożkami, które są tradycyjnym daniem w wigilię Chińskiego Nowego Roku (według kalendarza lunarnego w 2019 roku ten dzień przypada na 4. lutego).

 

 

Źródło: iMandarin

Nocny Hongkong

Poprzedni wpis

Xi’an i Wuhan 30, 40 lat wstecz…

Następny wpis

Podobne artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *