ChinyPodróżePolecane

Putian, kraina bogini Matsu i opery Puxian

Powstałe w czasach dynastii Liang w 568 roku miasto Putian położone jest w prowincji Fuijan nad rzeką Multan. Na północy graniczy z miastem Fuzhou, od południa z miastem Quanzhou a na wschodzie z zatoką Xinghai.

Za czasów dynastii Song Putian było twierdzą wojskową, a liczbę mieszkańców zwiększyli przybyli tu wraz z rodzinami żołnierze Han. Największy rozwój miasto przeżywało w okresie dynastii Ming. Obecnie jest to baza eksportowa Fuijan dla produktów przemysłu obuwniczego (uwaga na podróbki!), odzieżowego, żywności, elektroniki i urządzeń elektrycznych.

Dla turystyki najważniejszą rolę odgrywa znajdująca się u wybrzeży Putian niewielka wyspa Meizhou o powierzchni ok. 14 kilometrów kwadratowych z 20-kilometrową plażą. Tu urodziła się też legendarna bogini Matsu (Mazu) – bogini morza, której pierwowzorem jest szamanka Lin Mao i której kult trwa od X wieku aż do dziś. Jest patronką marynarzy, rybaków i żeglarzy. Wiara i wszystkie związane z Mazu obyczaje są wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości ONZ. Świątynię przodków Niebiańskiej Cesarzowej-Meizhou, której święto przypada na początku grudnia, odwiedzają pielgrzymi głównie z Tajwanu i turyści.

Powodem odwiedzenia Putian jest też kuchnia i piwo Sedrin (do 3% alk.) z miejscowego browaru, który jest sponsorem NBA w Chinach.

 

W Putian urodził się dramaturg Zhou Changfu, który tworzył od lat 80. dwudziestego wieku, a jego opera Puxian była wystawiona w miejscowym teatrze.

 

Źródło: Xinhua

 

 

Minibus bez kierowcy

Poprzedni wpis

“Dziki patyk”, czyli największy owad świata

Następny wpis

Podobne artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *