Czy wiesz, że...Polecane

Ile jest stref czasowych w Chinach?

Może się to wydać dziwne, ale… jedna! Tym, którzy żyją w najbardziej zaludnionej części Chin, jaką jest wschodnie wybrzeże, dość łatwo żyć w zgodzie z czasem. Mogą się oni obudzić wraz ze wschodem słońca o 5 rano latem i o 7 rano w środku zimy. Robi się ciemno pod koniec dnia, co ma sens i co wydaje się być oczywiste.

Jednak w mniej rozwiniętej części kraju, w prowincjach zachodnich, jest zupełnie inaczej. Mieszkańcy Urumqi, stolicy prowincji Xinjiang, nie mają co liczyć pod koniec grudnia na zobaczenie słońca przed 10 rano. W Kaszgarze, położonym najbardziej na Zachód mieście w Chinach, można się w lipcu cieszyć zachodami słońca, które trwają do 11 wieczorem a czasem nawet do północy. Dzieje się tak dlatego, że w Chinach obowiązuje tylko jedna strefa czasowa: strefa czasu pekińskiego.

Chiny są największym obszarem na Ziemi objętym jedną strefą czasową. I jak na kraj, który rozciąga się na szerokość ponad 5000 kilometrów, to dość nietypowe i śmiałe posunięcie. Tereny położone w zachodniej części Chin znajdują się praktycznie cztery strefy czasowe “za Pekinem”, ale zegar wciąż wskazuje tam tę samą godzinę, co w stolicy państwa. Gdyby Chiny wprowadziły podział na strefy czasowe, rozłożyłyby się one mniej więcej tak, jak zostało to przedstawione na tym starym, pochodzącym z czasów Republiki Chin z lat 1912-1949 obrazku poniżej.

timezone-map-old

Strefy te zostały wprowadzone w 1939 roku – w czasie “skomplikowanym” przez II wojnę światową, kiedy Chińczycy mieli jednak chyba większe sprawy i strapienia na głowie, niż zgodność czy niezgodność zegarów w różnych częściach kraju. Gdy przyszedł rok 1949, rewolucja komunistyczna położyła kres burżuazji, tyranii właścicieli ziemskich i… podziałowi na strefy czasowe. I tak w całych Chinach wprowadzony został zunifikowany czas, zgodny z czasem w Pekinie oczywiście.

 

Źródło: That’s Shanghai

Chiny i Australia podpisują porozumienie o wolnym handlu

Poprzedni wpis

632 miliony chińskich internautów zobaczy reklamy i rekomendacje polskiej firmy

Następny wpis

Podobne artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *